Aplikacje

Oprogramowanie Optiwave jest stosowane w wielu dziedzinach nauki i zastosowaniach przemysłowych.

 

Fotonika

Optyka

Elektronika

OPTIWAVE

SPECTROPOL jest ekskluzywnym dystrybutorem kanadyjskiej firmy Optiwave, firmy z 30 letnim doświadczeniem w tworzeniu przełomowych narzędzi programowych dostosowanych do projektowania, symulacji i optymalizacji w stale rozwijających się obszarach nanotechnologii fotonicznej, optoelektroniki i sieci optycznych.

Oprogramowanie Optiwave to ponad 100 instytucji naukowych, badawczych i przemysłowych w 80 krajach na całym świecie.

Skorzystaj z poniższych łączy, aby zapoznać się z szeroką gamą aplikacji dostępnych dla użytkowników Optiwave. Znajdziesz szczegółowe tutoriale, schematy projektowe i ciekawe pomysły, które pomogą Ci zoptymalizować Twoje prace.

Komunikacja optyczna

Komunikacja optyczna umożliwia, poprzez wysyłanie impulsów światła podczerwonego przez światłowód, przesyłanie głosu, obrazu i danych telemetrycznych za pośrednictwem sieci lokalnych lub na duże odległości.Ta metoda jest preferowana w stosunku do metody przesyłania informacji przy użyciu okablowania elektrycznego, gdy wymagana jest duża przepustowość, duże odległości lub odporność na zakłócenia elektromagnetyczne.

Optiwave oferuje zestaw potężnych narzędzi pomagających inżynierom i badaczom w zakresie technik światłowodowych:

 • OptiFiber służy do symulacji szeregu parametrów i znalezienia optymalnego projektu komunikacji optycznej dostosowanego do Twoich unikalnych potrzeb.
 • OptiSystem może pomóc Ci zaplanować warstwę transmisyjną Twojej sieci, obsługując szereg sieci, w tym LAN, SAN, a nawet opcje o większym zasięgu.

Wojskowość i Przestrzeń kosmiczna

Zastosowania komunikacji wojskowej i satelitarnej

Rzeczywista komunikacja wojskowa i satelitarna wymaga rozległej, bezpiecznej, solidnej i szybkiej sieci komunikacyjnej. Zaprojektowanie rozwiązań komunikacji światłowodowej dla takich sytuacji może być wyzwaniem, ponieważ wiążą się one z zupełnie innym zestawem parametrów w porównaniu z zastosowaniami komercyjnymi. Przede wszystkim sieci te muszą być wielokrotnie testowane w szerokim zakresie warunków przed wdrożeniem.

Optiwave oferuje ekonomiczne i wydajne rozwiązanie spełniające wymagania dotyczące komunikacji wojskowej i satelitarnej, w tym:

 • Projektowanie szybkich i bezpiecznych sieci z wykorzystaniem planowania warstwy transmisyjnej OptiSystem.
 • Testowanie instrumentów komunikacji fotonicznej w celu zapewnienia ich optymalnego działania w terenie za pomocą OptiInstrument.
 • Tworzenie i testowanie indywidualnych urządzeń komunikacji światłowodowej za pomocą OptiFDTD, w tym przełączników, detektorów i modulatorów.

Panele słoneczne

Oprogramowanie do paneli słonecznych i innych urządzeń fotowoltaicznych

Panele słoneczne to urządzenia, które służą do pochłaniania promieni słonecznych i przekształcania ich w energię elektryczną lub ciepło. Panele te są w rzeczywistości zbiorem ogniw słonecznych (fotowoltaicznych), które można wykorzystać do wytwarzania energii elektrycznej poprzez efekt fotowoltaiczny.

Materiały krytyczne do zastosowań fotowoltaicznych, takie jak nanodruty krzemowe, są trudne do zaprojektowania i symulacji z niezawodną dokładnością.

Pakiet oprogramowania Optiwave to doskonały wybór dla badaczy i firm pracujących nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami fotowoltaicznymi:

 • OptiFDTD można wykorzystać do przeprowadzania zaawansowanych symulacji przy użyciu narzędzi takich jak model Drude-Lorentza.
 • Oprogramowanie Optiwave można skalować w celu wdrożenia komercyjnego, a jednocześnie jest ono dostępne do celów testowych i badawczych.

Komponenty i urządzenia

 • Oprogramowanie dla komponentów fotonicznych

Urządzenia fotoniczne wykorzystują światło i manipulują nim w określonym celu, np. czujniki, które uruchamiają się automatycznie po wykryciu światła. Projektowanie skutecznych komponentów do zastosowań przemysłowych i badawczych wymaga dużej wiedzy specjalistycznej, ponieważ nawet najmniejsze błędy mogą prowadzić do kosztownych awarii.

Optiwave oferuje szeroką gamę oprogramowania specjalnie dostosowanego do tych urządzeń, umożliwiając inżynierom symulację i testowanie różnych parametrów przed produkcją.

 • OptiInstrument skraca czas wprowadzania na rynek nowych komponentów, dostarczając wysokiej klasy narzędzia pomiarowe. Inżynierowie mogą szeroko testować swoje urządzenia, aby uwzględnić rzeczywiste warunki pracy
 • OptiFDTD ułatwia testowanie pasywnych i nieliniowych składników fotonicznych, symulując właściwości, takie jak dyfrakcja, rozpraszanie i inne.
 • Dostępny jako narzędzie dodatkowe i samodzielne oprogramowanie, OptiMode może dokładnie modelować struktury optyczne stosowane w wielu urządzeniach.

Badana naukowe

Kompleksowe oprogramowanie badawcze

Rodzaj badań naukowych mających na celu udoskonalenie teorii naukowych w celu lepszego zrozumienia i przewidywania zjawisk naturalnych lub innych.

Badania fotoniczne mogą pomóc naukowcom w pracy nad podstawowymi teoriami naukowymi, oferując nowe kierunki badań i potężne narzędzia pomagające zrozumieć przyczyny leżące u podstaw zjawisk naturalnych.

Oprogramowanie Optiwave jest w pełni wyposażone, aby pomóc naukowcom badać te podstawowe teorie pod wieloma kątami.

 

 • Oparta na metodzie różnic skończonych w dziedzinie czasu, OptiFDTD to świetny sposób na badanie podstawowych właściwości fotoniki, takich jak rozpraszanie światła. Naukowcy mogą używać tego oprogramowania do modelowania wielu form propagacji i reakcji światła, w tym dyfuzji, odbicia i polaryzacji.
 • OptiSystem jest pomocny w badaniach eksplorujących nowe dziedziny, takie jak stany kwantowe. Naukowcy mogą symulować interakcję fotonów w różnych stanach i badać ich reakcje, aby poznać podstawowe właściwości.

Pomiary i testowanie

Sprzęt testowy do fotoniki

Dokładny i automatyczny sprzęt testujący jest niezbędny dla każdej firmy lub badacza zainteresowanego komunikacją światłowodową. Odpowiedni sprzęt i oprogramowanie mogą pomóc użytkownikom określić, czy ich projekty są wystarczająco skuteczne, aby osiągnąć założone cele, a nawet pojedynczy błąd może prowadzić do długotrwałych problemów.

Oprogramowanie Optiwave może być wykorzystywane w wielu różnych dziedzinach, od testów środowiskowych, gdzie kluczowa jest zdalna komunikacja, po przetwarzanie końcowe wcześniej zapisanych sygnałów.

 

 • OptiInstrument ułatwia testowanie dzięki nieocenionym funkcjom, takim jak zdalne testowanie i kontrola za pomocą poleceń SCPI. Oprogramowanie to zostało zbudowane od podstaw specjalnie z myślą o potrzebach badaczy i inżynierów fotoniki, z intuicyjnym interfejsem użytkownika, który ułatwia jego pobranie i użytkowanie.
 • OptiInstrument umożliwia integrację sprzętu testowego z różnych dziedzin, takich jak fotonika i elektronika, w połączeniu z potężnymi narzędziami do symulacji oprogramowania, które sprawiają, że automatyczne testowanie jest płynne.

Farmacja i Biotechnologia

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologiczny to gałęzie, gdzie testowanie rozwiązań i ich skuteczność np. przy podawaniu określonych dawek farmaceutyków jest kluczowe.

Oprogramowanie Optiwave może być pomocne w tworzeniu przez naukowców oprogramowania idealnego do biofotoniki i innych zastosowań.

Aplikacje te obejmują:

 • Nieinwazyjna analiza szeregu materiałów i substancji za pomocą spektroskopii optycznej. Narzędzia takie jak OptiSystem ułatwiają to, symulując widmo optyczne danego materiału, wraz z obsługą różnych technik, takich jak spektroskopia Ramana.
 • Badanie morfologii komórek za pomocą symulacji rozpraszania światła na pojedynczych komórkach biologicznych za pomocą OptiFDTD.
 • Projektowane biochemiczne czujniki z włókna fotonicznego przy użyciu OptiBPM.

Czujniki

Oprogramowanie do dokładnego wykrywania

Technologie czujników są szybko rozwijającym się tematem w nauce i projektowaniu produktów, obejmującym elektronikę, fotonikę, mechanikę, chemię i rozwój biologii.

Obecność czujników światłowodowych, w tym dźwięku, ruchu, sygnałów optycznych lub magnetycznych, jest powszechna w życiu codziennym. Zapotrzebowanie na przenośne i lekkie czujniki jest nieustanne, zaspokajając różnorodne potrzeby w elektronice użytkowej, inżynierii biomedycznej i zastosowaniach wojskowych.

 

Aplikacje Optiwave można wykorzystać do projektowania i symulacji najnowocześniejszych czujników optycznych dla różnych gałęzi przemysłu, od elektroniki po opiekę zdrowotną.

 • OptiMode może symulować czujniki światłowodowe z kryształu fotonicznego, które z kolei można wykorzystać do tworzenia czujników temperatury.
 • Podobnie aplikacja ta obsługuje również symulację złożonych czujników światłowodowych z siatką Bragga do wykrywania naprężeń.

Bezpłatny okres próbny

Zapisz się na 30-dniowy bezpłatny test  rozwiązań Optiwave

Scroll to Top